Member of Arsano Medical Group

Distorzija (uganuće) gležnja

Distorzija (uganuće) gležnja


Uganuće gležnja spada u najčešće ozljede sustava za kretanje. Sportska aktivnost, neravna podloga, stepenica ili dizanje tereta uzrok su krivog pokreta prilikom kojeg se stopalo obično uvrne prema unutra. Zbog istezanja vanjske strane gležnja dolazi do jakih bolova i oticanja, a u nekim slučajevima pacijent zbog gubitka ravnoteže može pasti.


Što napraviti nakon ozljede?

Ukoliko je moguće, odmah treba prisloniti led na mjesto ozljede. Led će usporiti oticanje i ujedno djelovati analgetski, dakle smanjiti će bol. 

Ako je bol velika i pacijent ne može stati na nogu, potrebno je obaviti rendgensko snimanje koje pokazuje eventualni prijelom kostiju. Takvi se slučajevi u pravilu liječe operacijski, nakon čega slijedi period rasterećenja kako bi kosti i ozlijeđene strukture adekvatno zarasle.

Bez rendgenskog snimanja ne može se sa sigurnošću potvrditi ima li koštane ozljede; ponekad gležanj jako otekne i boli, a snimak bude uredan i nema prijeloma kosti. Moguća je i obrnuta situacija. 

Ozljeda kosti, odnosno ozljeda samo mekih tkiva (ligamenata i ovojnice zgloba) imaju različite principe liječenja, što je dodatni razlog za obavljanje rendgenske snimke.

U slučaju ozljede mekih tkiva potrebno je maksimalno skratiti period rasterećenja i vratiti gležanj u normalnu funkciju. Ako pacijent ne može stati na nogu, gležanj se u prvoj fazi imobilizira u ortozi i rasterećuje uz pomoć štaka. U tom periodu pacijenti razgibavaju gležanj i postupno ga opterećuju do granice boli.

Ukoliko se bolovi i smetnje nastave u svakodnevnom kretanju, potrebno je obaviti ortopedski pregled. Na pregledu se uz podatke o ozljedi zglob detaljno pregleda i po potrebi dodatno dijagnosticira provođenjem magnetske rezonance.

Nakon toga se definira plan liječenja koji može uključivati fizikalnu terapiju ili operacijski zahvat.

Domagoj Perković, dr.med.
spec. ortoped


This website uses cookies for better user experience and functionality. Learn more